Batesville District UMC
COMMITTEES
 CALENDAR • CHURCHES • COMMITTEES • CONTACT US • DOCUMENTS • GROUPS • HOME PAGE • NEWSLETTER • OFFICE • PARSONAGE • SEARCH • USEFUL LINKS • WEB RING
 

2001 District Committees and Leaders


 

 

The first meeting of the District Council on Ministries, held Jan. 18, 2001 at Asbury UMC.

 

 

Lay Leader     - - - - - Bob James, Newport, First
UMM President       - - - - -  Randy Brister, Searcy, St. Paul
UMW President       - - - - - LaDonna Busby, Batesville, Asbury
UMY President     - - - - - Erin Sims, Searcy, St. Paul



For a quick reference of committees and members, click on the individual committees listed below.

For email and phone information, go to our interactive online database: Batesville Leader Base



Council On Ministies      Trustees        Finance and Administration         MHS Rep.       Committee on Superintendency          Committee on Ordained Ministry          Committee on Location and Building           Committee on Nominations  

COUNCIL ON MINISTRIES

The meeting dates for the council are: Jan. 18 at Asbury; April 19 at Batesville First; July 21(Retreat at Mountain View) and Sept. 20 at Southside.

Chaiperson      - - - -  Leona Bonsall, Horseshoe Bend<

WORK AREAS
Christian Unity and Interreligious Concerns     - - - - - Rev. Richard Rogers, Antioch
Church and Society     - - - -  - Gayle Silberhorn, Batesville, First
Communications     - - - - - Rev. Steve Johnson  
Education     - - - - - Katie Grover, Mountain View  
Evangelism     - - - - - Rev. Treccie Cook, Searcy, First  
Glogal Ministries      - - - - Wilma Beard, Beebe  
Higher Education and Campus Ministries      - - - - Rev. Luke Conway, Searcy, St. Paul  
World Hunger       - - - - Rev. Bob Howerton, Newark, Hazel Edwards Mem.  
Outdoor Ministries      - - -  - - Rev. Larry Morris, Evening Shade  
Religion and Race     - - - - - Emma Jean Young, Newport, Emory Chapel  
Scouting Coordinator      - - - - Charles Barnett, Batesville, Central Ave.  
Stewardship      - - - - Mary Rhoades, Mountain Home  
Worship      - - - - - Rev. Jim Wilson, Southside/Desha  
VIM Coordinator      - - - - - Josephine Partridge, Rose Bud  
  
AGE LEVEL COORDINATORS:                                                              Back to Top  
Children      - - - - - Alisa Strang, Cave City  
Youth      - - - - - Brandon Bates and Taylor Martin  
Adult      - - - - - Kathy Stafford, Newport, First  
Single Adult      - - - - - Paula Whaley, Searcy, First  
Older Adult      - - - - - Marian Webb, Beebe  
Family     - - - - -  Rev. Joe Linam, Batesville, Central Ave.  
Disaster Response Coordinator      - - - - -  Hank Rivers, Bear Creek  
Director of Lay Speaking     - - - - -  Aline McCracken, Batesville, First  
Secretary      - - - - -  Allene Reynolds, Sharp  
Lay Leader     - - - - -  Bob James, Newport, First  

MEMBERS-AT-LARGE                                                                               Back to Top  
     Rev. Larry Martineau, Newport, First  
     Rev. Mary Catherine McSpadden, Moorefield  
ELECTED AT CONFERENCE LEVEL:  
     Conference Director of Lay Speaking      - - - - - Barbara Clark, Newport, First  
     Conference Board of Discipleship Chair     - - - - -  Rev. Larry Martineau  
     Conference Committee on Outdoor Ministries Chair     - - - - -  Rev. Gary Goldman  
ELECTED BY THEIR ORGANIZATION  
     UMM President       - - - - -  Randy Brister, Searcy, St. Paul  
     UMW President       ---- - - LaDonna Busby, Batesville, Asbury  
     UMY President  Erin Sims - - - - -  Searcy, St. Paul)  
Back to Top  
TRUSTEES  
Chair:      - - - - -  (to be selected by committee)  
2001:       - - - - -  Yasmin Lamin, Cave City  
                - - - - -  Rev. John Back, Griffithville  
                - - - - -  Hank Helm, Searcy, First  
                - - - - -  Frank Tripp, Batesville, First  
2002:       - - - - -  Sylvia Nosic, Quitman  
                - - - - -  Steve Garrison, Batesville, First  
                - - - - -  Jack Hatley, Mountain View  
                - - - - -  Rev. Vaughn Marsden, Horseshoe Bend  
2003:       - - - - -  Jean Jarvis, Mountain Home  
Back to Top  
  
COUNCIL ON FINANCE AND ADMINISTRATION  
2001:       - - - - -      Jim Brooks, Batesville, First  
                - - - - -     Marvin Thaxon, Newport, First  
2002:       - - - - -    Carl Shaver, Batesville, Central. Ave.  
                - - - - -     Herman Lubker, Bald Knob  
2003:       - - - - -     Rev. Ellsworth Watson, Judsonia  
                - - - - -     Barbara Carter, Calico Rock  
Back to Top  
METHODIST HEALTHSOURCE REPRESENTATIVE       - - - - -     Logan Cothern, Searcy, First  
Back to Top  
  
COMMITTEE ON SUPERINTENDENCY  
Chairperson:     - - - - -     John Kent, Batesville First  
Lay Leader:      - - - - -     Bob James, Newport, First  
Two Clergy:  
     Rev. Carroll Jackson, Mountain Home  
     Rev. Joe Linam, Batesville, Central Ave.  
Two Women:  
     Sarah Kramer, Moorefield  
     Mary Rhoades, Mountain Home  
Two Men:  
     Jim Nelson, Russell  
     Jerry King, Swifton  
Two Nominated by DS  
     Kathryn Huenefeld, Heber Springs  
     Julie Teed, Bald Knob  
Two At-Large:  
     Rev. Jim West, Cherokee Village  
     John Kent, Batesville, First  
Back to Top  
  
COMMITTEE ON ORDAINED MINISTRY  
Clergy:  
          Rev. Jim Brooks, Batesville, First  
          Rev. Steve Johnson, Mountain View  
          Rev. Jim West, Cherokee Village  
          Rev. Gary Goldman, Bull Shoals  
          Rev. Gordon Donham, Searcy, First  
          Rev. Marcia Dodd, Hardy  
Lay:  
          Leona Bonsall, Horseshoe Bend  
          Charles Barnett, Batesville, Central Ave.  
          Mary Rhoades, Mountain Home  
Back to Top  
  
COMMITTEE ON CHURCH LOCATION AND BUILDING  
Northern Area;  
          Leona Bonsall, Horseshoe Bend  
          Rev. Doug Criss, Salem  
          Dwight Long, Calico Rock  
          Christian Eck, Calico Rock  
          Sam Rhoades, Mountain Home  
          Larry Adams, Mountain View  
  
Southern Area:  
          Philip Williams, Searcy, First  
          Bob Casteel, Searcy, St. Paul  
          Barbara Clark, Newport, First  
          Rev. Joe Linam, Batesville, Central Ave.  
          Kenneth May, Rose Bud  
          Rev. John Miles II, Heber Springs  
  
Back to Top  
  
COMMITTEE ON NOMINATIONS  
2001:  
          Deltha Shell, Bear Creek  
          Barrett Rogers, Beebe  
          Rev. Rob Holifield, Searcy, First  
2002:  
          Linda Bundy, Newport, First  
          Shelly Wead, Cave City  
          Rev. Kay Burton, Norfork  
  
2003:  
          Rev. Carroll Jackson, Mountain Home  
          Gayle Silberhorn, Batesville, First  
          Jim Dummond, Mountian View  
Back to Top  

 
 


1998-2001 Batesville District UMC.  All Rights Reserved.